CompareMe – Best iPhone Shopping Application

I’m writing this article in the midst of the worst economic downturn since the Great Depression, and I haven’t seen people be so tight with their money since the recession of the 1970s. In an economic environment like this, it certainly makes sense to shop smartly and do as much comparison pricing as possible.

These days, a lot of supermarkets make comparison shopping easier than it used to be by offering a cost breakdown (by the ounce or unit count) of most products. Not all stores offer that service, though, and sometimes you aren’t readily presented with the information you need to make good choices.

For instance, I like to buy whole coffee beans and grind them at home, and recently I’ve been enjoying brewing espresso with Italian Roast beans from Peet’s Coffee and Tea. I can buy the beans directly from the coffee shop for roughly $12.99 per pound; but then I noticed that a bag of the same beans at the grocery store is only $9.99! After doing some research, however, I discovered that the grocery store bags are 12 ounces, not a pound (16 ounces). But I still didn’t know which was less expensive per ounce. And that, my friends, is a perfect example of when you need CompareMe!

As you can see in the figure on the left, by buying my coffee beans directly from a Peet’s shop, I can save two percent.
Oh sure, I could compare the prices by hand, but CompareMe makes these kinds of comparisons so easy, I’ve found myself using the app more and more often, which is making me a better shopper. In this case, I try to buy my beans directly from Peet’s whenever I can. Two percent here and two percent there definitely adds up over the long haul!

Do you like tuna? I do! But, boy, the pricing on canned tuna can fluctuate wildly. And don’t be deceived by those larger cans. You’d think they would be cheaper by the ounce than the smaller cans, but CompareMe has shown that’s never the case unless the large cans are on sale. The same is often true about toothpaste, which surprised the heck out of me. Buying something in larger quantities is usually cheaper, but not always. So be sure to do your comparisons with CompareMe.

CompareMe offers a detailed breakdown for each comparison it does.

In the figure on the bottom right, you can see a side-by-side comparison of the A versus B pricing in their respective sizes, along with a breakdown of the price in its smallest form, which in this case is the ounce.

CompareMe has built-in values for grams, milligrams, kilograms, metric tonnes, ounces, pounds, short hundredweight, short tons, quarters, long hundredweights, long tons, and funds. Yeah, yeah.

I didn’t know what those weird measurements were, either, but a quick Google search showed me they are mostly shipping and customs terms.

Best features

CompareMe is easy to use, and it provides quick comparisons when I’m doing my shopping.

Worst features

I’d like to be able to compare more than two things at a time.